slideId=59

Vinnare 2016

Årets album Din sida sängen – Sannex
Årets dansband Blender
Årets låt Leva tills jag dör – Mikael Wiehe
Årets musiker Andreas Klar - Mickeys
Årets sångare   Andreas Olsson – Sannex
Årets sångerska Sandra Estberg – Martinez

Juryns specialpris TV-programmet Tack för dansen
SKAP-stipendiet Mona G & Anders Wigelius

Vinnare 2015

Årets album Idag – Streaplers
Årets dansband Sannex
Årets låt Guld och gröna skogar – Anders Wrethov, Elin Wrethov, Johan Bejerholm & Johan Deltinger
Årets musiker Jimmy Lindberg – Casanovas
Årets sångare Peter Larsson – Larz-Kristerz
Årets sångerska Maria Persson – Blender

Juryns specialpris Hasse Carlsson & Dennis Janebrink
SKAP-stipendiet Bert Månson
Sveriges Radio-priset Voize

Vinnare 2014

 

Årets album Änglar och en massa kärlek – Arvingarna
Årets dansband Sannex
Årets låt Det måste gå att dansa till – Peter Larsson & Sören Karlsson
Årets musiker Peo Gruvelgård – Jannez
Årets sångare Olle Jönsson – Lasse Stefanz
Årets sångerska Elisa Lindström – Elisas

Juryns specialpris Vikingline Cinderella
SKAP-stipendiet Haidi Krohn & Kent Fingal
Sveriges Radio-priset Callinaz

 

Vinnare 2013

 

Årets album Genom natten – Titanix
Årets dansband Lasse Stefanz
Årets låt Be mig! Se mig! Ge mig! – Henrik Sethsson, Thomas Berglund & Elisa Lindström
Årets musiker Jan-Åke Glavén – Expanders
Årets sångare Hasse Carlsson – Flamingokvintetten
Årets sångerska Jenny Salén – Jenny Saléns

Juryns specialpris Atenzia Records
SKAP-stipendiet Christer Ericsson & Åsa Karlström
Sveriges Radio-priset Dreams

 

Vinnare 2012

 

Årets album Från Älvdalen till Nashville – Larz-Kristerz
Årets dansband Lasse Stefanz
Årets låt Vi lyfter igen - Rickard Carlsson, Anna Kornelia Åberg & Henrik Sethsson
Årets musiker Anders Larsson – Streaplers
Årets sångare Olle Jönsson – Lasse Stefanz
Årets sångerska Elisa Lindström – Elisa’s

Juryns specialpris Bröderna Sten & Ebbe Nilsson
SKAP-stipendiet Thomas G:son
Sveriges Radio-priset Donnez

 

Vinnare 2011

 

Årets album Små ord av guld – Larz-Kristerz
Årets dansband Lasse Stefanz
Årets låt The King – Peter Kvint & Fredrik Kempe
Årets musiker Eric Iversen – Wizex
Årets sångare Casper Janebrink – Arvingarna
Årets sångerska Elisa Lindström – Elisa’s

Juryns specialpris Marianne Leek
SKAP-stipendiet Henrik Sethsson, Elisabeth Lord & Tommy Gunnarsson
Sveriges Radio-priset Elisa’s